ПРАВА ЗДОБУВАЧІВ  ОСВІТИ

Права дитини


Порушили ваші права і свободи:  куди звертатися


Булінг - СТОП

     Булінг (англ. bully - хуліган, забіяка, цькування ) - це слово, яке вже кілька років у всіх на вустах. Булінг відрізняється від звичайного конфлікту тим, що агресивна поведінка здійснюється регулярно і умисно; агресор, зазвичай, має фізичну чи моральну перевагу над жертвою, після чого у останньої залишаються негативні переживання.

18 грудня 2018 р. Верховна Рада ухвалила законопроект, спрямований на протидію булінгу в навчальних закладах. Закон дає таке визначеня булінгу - це фізичне або психологічне насильство, яке чинить одна особа або група осіб по відношенню до особи, яка не здатна захистити себе в даній ситуації, з усвідомленим бажанням завдати болю, залякати або спричинити стрес іншій особі. За вчинення булінгу передбачена адміністративна відповідальність: штраф або громадські роботи.

Чому це відбувається?

Булінг - явище суто соціальне, поширене як у дитячих, так і в дорослих колективах. Пов'язане воно із розподілом ролей між людьми: завжди є ті, хто претендує на лідерство, ті, хто надає перевагу «не висовуватися» і особи, на яких будуть звернені насмішки або агресивні прояви інших членів групи. В процесі становлення колективу, особливо - підліткового, його учасники іноді обирають агресивні способи, аби самоствердитися і здобути бажане місце серед однолітків. Ось тут ми і зустрічаємося з явищем булінгу.

Негативна поведінка може проявлятися різними способами. Виділяють такі види булінгу:

  • Психологічний: насильство, пов'язане з дією на психіку, що завдає психологічну травму шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно заподіюється емоційна невпевненість.
  • Фізичний: умисні штовхання, удари, стусани, підніжки, побої, нанесення інших тілесних ушкоджень, пошкодження майна.
  • Соціальний: ізоляція, уникання, витіснення з колективу.
  • Кібербулінг: використання фото та відео з метою насмішок, надсилання образливих, загрозливих або шантажуючих повідомлень.

Булінг (цькування) відрізняється від сварки або конфлікту між кількома типовими ознаками: 

Систематичність (повторюваність) діяння - вчинення різних формах насильства (фізичного, економічного, психологічного, сексуального, в тому числі за допомогою засобів електронної комунікації) двічі і більше разів стосовно однієї і тієї ж особи;

Булінг (цькування) майже завжди має злий умисел, коли метою дій кривдника є умисне заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страху, тривоги, бажання підпорядковувати потерпілого своїм інтересам та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого;

Для булінгу (цькування) характерний дисбаланс сил - владний дисбаланс між кривдником і потерпілим (асиметричні відносини), різниця у 2 фізичному розвитку, рівні соціально-психологічної адаптованості, соціальному статусі, стані здоров'я (наявність інвалідності чи особливих освітніх потреб), ментальному розвитку тощо.

Варто пам'ятати, що булінг (цькування) ніколи не припиняється самостійно - потрібно втручання сторонніх осіб, захист і допомога потерпілому, кривднику та свідкам.

ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ:

- Дитяча лінія 116 111 або 0 800 500 225 (з 12.00 до 16.00);

- Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000;

- Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 0 800 500 335;

- Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0 800 50 17 20;

- Уповноважений Президента України з прав дитини 044 255 76 76;

- Центр надання безоплатної правової допомоги 0 800 213 103;

- Гаряча лінія ГО «Ла Страда - Україна» (за номером 0 800 500 225 - для стаціонарного телефона, 116 111 - для мобільного)

- Національна поліція України 102